35. državna smotra učeničkih zadruga
Autor: Maja Pavičić, 6. 10. 2023.

35. državna smotra učeničkih zadruga održana je u Poreču, od 26. do 29. rujna, u dvoranama hotela Plavi i Zorna. Predstavilo se 60 najbolje rangiranih učeničkih zadruga na županijskim smotrama, devet učeničkih zadruga s istraživačkim radom te jedna učenička zadruga – gost iz inozemstva. Tijekom trajanja smotre održano je i deset kreativno-tehničkih radionica za sudionike i posjetitelje. Smotra je službeno otvorena je 27. rujna prigodnim svečanim programom kojega su pripremili učenici škole domaćina – Srednje škole Mate Balota iz Poreča.

Tijekom dva dana zadrugari su se družili, razmjenjivali ideje i sudjelovali na radionicama, a iza 'kulisa' uživali u morskom ambijentu prekrasnog hotelskog resorta Plave lagune. Članovi Državnog povjerenstva 35. smotre UZ RH vrijedno su obišli su sve učeničke zadruge, pregledali sve izložbene prostore te demonstracije praktičnih radova. Iako Smotra u izložbenom dijelu programa nema natjecateljski karakter, obilazak Državnog povjerenstva i razgovor s učenicima i voditeljima iz svake zadruge važan je element za evaluaciju prezentiranog, a učeničke zadruge dobivaju i važnu povratnu informaciju oko same prezentacije i uređenja izložbenog prostora, dok učenici dobivaju vrijedno iskustvo prezentacije svojih radova.

Drugi dan smotre, u četvrtak 28. rujna, u dvorani hotela Zorna održane su i prezentacije devet istraživačkih radova – četiri iz osnovnih i pet iz srednjih škola pred Povjerenstvom za vrednovanje istraživačkih radova 35. smotre UZ RH.

Smotra je zatvorena 28. rujna u popodnevnim satima kratkim scensko-glazbenim programom u organizaciji škole domaćina te svečanom dodjelom pohvalnica i zahvalnica učenicima i njihovim mentorima te izborom sedam Najproizvoda 35. smotre UZ RH koji je prijavilo 25 učeničkih zadruga.

Izvor: službena stranica HSUZ-a

Našu su školu na državnoj smotri predstavljali učenici Helena Mikolić iz 7. razreda i Mateo Topić iz 8. razreda u mentorskoj pratnji knjižničarke Maje Pavičić.