Noć knjige 2023.
Autor: Maja Pavičić, 26. 4. 2023.

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine koja govori o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je promicanje kulture čitanja i uvažavanja knjiga kao civilizacijskog i kulturnog dosega te poticanje razgovora o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Razlog za to pružaju nam Dan hrvatske knjige (22. travnja) i Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja).

Tim je povodom u utorak 25. travnja školska knjižnica ugostila Martu Huber, kustosicu Zavičajnog muzeja Stjepana Grubera u Županji, koja je predstavila svoju edukativno-povijesnu slikovnicu 'Priča o jednoj lopti'. Riječ je o prvoj nogometnoj lopti i prvom igranju nogometa u Hrvatskoj koji se po prvi put zaigrao u Županji.

Naime, kada su krajem 19. i početkom 20. stoljeća u Županju došli engleski industrijalci kojima je za oko zapeo slavonski hrast lužnjak, sa sobom su donijeli i nogometnu loptu i na taj su način Županjci zaigrali nogomet, prvi na tlu Hrvatske.

Predstavljanju slikovnice prisustvovali su svi učenici od 1. do 8. razreda i tako naučili nešto novo o povijesno-zavičajnoj baštini županjskog kraja.