Naša mala knjižnica
Autor: Maja Pavičić, 19. 6. 2023.

Projekt Naša mala knjižnica usmjeren je na promicanje čitanja među djecom vrtićke i školske dobi. Knjige koje projekt donosi pomno su probrane i prilagođene uzrastu djece, a predložene aktivnosti poticaj su za kreativno izražavanje – verbalno, likovno i bilo koje drugo.

Svrha ovoga je projekta ponuditi djeci knjigu koja zaokuplja pažnju i svojim tekstom i ilustracijama pa čak i izvantekstualnim elementima koji mogu biti poticaj za razgovor. Knjige koje se nude u projektu, potiču na čitanje uz promišljanje, stvaraju aktivne čitače koji razmišljaju, analiziraju i počinju drukčijim očima gledati svijet oko sebe

Ove godine u projekt su uključeni autori i ilustratori iz čak osam zemalja: Finske, Estonije, Sjeverne Makedonije, Slovenije, Litve, Belgije, Južne Koreje i Hrvatske. Kako bi ispunio svrhu, projekt NMK nudi  moderne slikovnice priznatih autora i ilustratora. Uz šest slikovnica dolaze i tematske kreativne knjižice koje zanimljivim zadacima i likovnim izazovima  potiču djecu na stvaranje i izražavanje, razvoj svijesti o sebi i svojoj okolini, stvaranje vlastitog mišljenja.

Naša je škola sudjelovala u ovom projektu, točnije učenici 2. i 3. razreda s kojima je knjižničarka Maja Pavičić održala radionice koje su pratile ovogodišnje zadane naslove. Uključili smo se u dodatnu aktivnost koja je podrazumijevala izradu čitateljskog vlakića NMK. Naime, svako dijete koje je pročitalo neku knjigu dodavalo je vagon sa svojim imenom i naslovom knjige na lokomotivu nalijepljenu na zid.

Naš vlakić broji 150 vagona.